Supervīzija - vispārējās aprūpes māsas kompetenču pilnveidošanas veids un palīgs.
Ko lai saka, māsas nav gluži pirmrindnieces, bet ir vienas no tām, kuru jaunajā profesijas standartā, kā viens no veidiem kā veikt profesionālo pilnveidi ir minēta supervīzija.
Tātad māsas domājot par savu veselību, sava darba kvalitāti, par atbalstu un par jauniem mācīšanās veidiem, ir spērušas vienu soli pirms citām profesijām. Tagad tikai atliek šo palīdzošo jaunumu pārvērst par māsas prakses ikdienu.
Šādas iespējas jau tiek dotas ar tālākizglītības pasākumiem, ko apstiprinājusi Latvijas Māsu asociācija.
Supervīzija kā māsas kompetenču pilnveidošanas veids un palīgs.
Vispārējās aprūpes māsa! Izmanto supervīzijā doto iespēju gūt atbalstu un iespēju mācīties no savas pieredzes!
Emocionālais izsīkums
Ir pagājis jau vairāk kā mēnesis un es neesmu uzrakstījusi šeit ne rindiņas.
Kas ar mani noticis? Es to izskaidroju ar rudeni un to, ka tuvojas ziema un es kā lācītis lienu savā migā uz ziemas miegu. Tomēr tā nav. Es piedzīvoju kārtējo emocionālo izsīkumu jeb vienu no izdegšanas veidiem.
Kā tas notiek? Kā atpazīt?
Emocionālais izsīkums nerodas vienas dienas laikā. Tas parādās lēnām, stresam uzkrājoties ilgākā laika posmā, darot darbu, kas prasa emocionālo atdevi. Darbs nav fiziski smags, pat var nebūt pārāk noslogots, bet ir sajūta, ka darbs zaudē jēgu, ir daudz līdzpārdzīvojumu vai arī parādās bailes par darbu, par nākotni. Tas izpaužas dažādos veidos, kuri pirms tam nav bijuši raksturīgi.
Fiziskajās izpausmēs tas parādās kā nogurums un nomāktība, galvassāpes, kas nav raksturīgas ikdienā, nespēks no rītiem uzreiz pēc pamošanās, ja naktī ir gulēts, vai pēc pāris stundām; gremošanas traucējumi vai izmaiņas ēšanas paradumos, piem., negribās vairs ēst; miega traucējumi, piemēram, esmu ļoti noguris, bet nevaru iemigt vai arī aizmiegu uzreiz, bet ap trijiem, četriem pamostos un nevaru vairs aizmigt, vai arī ir paviršs un sekls miegs; samazināta pretestība pret infekcijām jeb visas infekcijas pēkšņi ir manējās; asinsspiediena izmaiņas, sirdsklauves, muguras sāpēs u.c.
Izziņā un domāšanā parādās grūtības koncentrēties, skaidri un radoši domāt, samazinās humora izjūta, pavājinās atmiņa, pavājinās verbālās prasmes, kas izpaužas negribēšanā runāt vai arī ir grūti noformulēt domu.
Emocionāli var parādīties pārlieku jūtīgums pret visu un raudulība, vientulības sajūta, panikas lēkmes, pesimisms, kas izpaužas domās, ka nekur jau nekas nebūs savādāk, es esmu slikts visiem, bet citi jau ir tie labie, ir hroniski slikts garastāvoklis, ir apnikums vai bezspēcības sajūta, jo es taču neko nevaru atrisināt. Parādās arī nepacietība un viegla aizkaitināmība, niknums un dusmas. Pazeminās pašvērtējums un paaugstinās prasīgums pret sevi vērtējot sevi zemāk nekā patiesībā ir gan profesionāli, gan citās jomās. Parādās vēlēšanās aizbēgt.
Uzvedībā ieviešas smēķēšanas paradums vai smēķētājiem pārmērīga smēķēšana, alkohola pārmērīga lietošana, dažādu medikamentu lietošana. Neefektīva laika izmantošana, paātrināta un haotiska darbošanās vai arī pasivitāte un nespēja paveikt uzdevumus. Parādās kavēšana, kas nav bijusi raksturīga pirms tam. Melnais humors, kritiska attieksme pret citiem vai arī izvairīšanās no kolēģiem, piem., neietur kopā kafijas pauzes, attiecību pārtraukšana. Un profesionālās un sabiedriskās dzīves neatšķiršana jeb darbs nāk līdzi uz mājām un hobijiem vairs nav vietas, parādās intereses trūkums.
Un ko darīt?
Vispirms pamani signālus, atšifrē un rīkojies.
Runājot par emocijām, ir jāsaprot, ka nav sliktu emociju. Emocijas ir signāls par to, kas notiek tavā iekšējā vai ārējā pasaulē. Emocijas ir kā dūmu detektors, kas signalizē par tavām vajadzībām. Tāpēc ir svarīgi pamanīt, atšifrēt jeb saprast un vadīt. Pamanīt ar labvēlību, tas saprast, kas tas ir, par ko tas ir, izvērtēt – vai man ir prasmes un zināšanas par to kā vadīt šīs emocijas.
Un atceries, ka emocijas, ķermeniskās izpausmes, uzvedība un domas ir cieši saistītas un viena otru ietekmē un izpaužas kaut kādā darbībā jeb rīcībā, kas savukārt arī ietekmē visus šos elementus.
Ja esi ticis līdz secinājumiem un saproti, ka tev nav prasmju vai zināšanu jeb esi iestrēdzis pie jautājuma “ko man tagad darīt?”, meklē palīdzību pie supervizora vai cita speciālista, kas palīdzēs atrast iemeslus un veidus, kā sakārtot tev tavu līdzsvaru ikdienā.
Izmantotie avoti:
Apine, E., Novērst izdegšanu. Lekcijas līdzsvarotai ikdienai. https://openminded.lv
Ābeltiņa, M. Emocijas darba vietā, un ko ar tām darīt?
Stresori darba vidē
Ir jāapzinās, ka stress ir neatņemama jebkuras personas dzīves daļa un ar tā palīdzību notiek organisma aizsardzības spēku mobilizācija un pielāgošanās stresoram. Stresa negatīvā ietekme notiek tad, ja tiek patērētas pārāk daudz organisma spēka rezerves. Viens no biežākajiem ilgstoša stresa ietekmē radītajiem veselības traucējumiem ir izdegšanas sindroms, kad pasliktinās gan fiziskais, gan garīgais veselības stāvoklis. PVO prognozē, ka stress un depresija jau 2030. gadā būs vadošais slimību izraisītājs.
Biežākie stresori darba vietā ir:
- darba saturs - vienveidīgs, nepatīkams, slikti saprotams u.tml. darbs
- pārāk liela/maza darba slodze un nekontrolējams darba temps
- darba laika organizācija - izolētība darbā, nemainīgs/nenoteikts darbs grafiks u.tml.
- darbinieka loma un līdzdalība organizācijā
- organizācijas kultūra - slikta iekšējā komunikācija, neskaidri mērķi u.tml.
- nav karjeras attīstības
- savstarpējās attiecības - konflikti
- darba vides fiziskās īpašības - darba procesa nesakārtotība, resursu trūkums, neatbilstība u.tml.
- mājas un darba attiecības - atbalsta trūkums, konflikti
2018.gada darba devēju aptaujā noskaidrots, ka 1.vietā no pieciem kaitīgākajiem vides riska faktoriem ierindojas tiešs kontakts ar klientiem (75,8%), konflikti starp vadītājiem un darbiniekiem (44,8%), konflikti starp darbiniekiem (38,1%). Un stresori kā piemēram, nemaināms darba temps, tiešs kontakts ar klientu, konflikti ar klientu, psiholoģiska iebiedēšana, visbiežāk sastopami veselības un sociālās aprūpes nozarē.
Supervīzijā tiek identificēti, analizēti šie un citi stresori, kas traucē kvalitatīva darba veikšanu labsajūtā un harmoniskā vidē. Tos izceļ no situācijām un tas ir pirmais solis uz risinājumu. Tas ir pirmais solis izdegšanas profilaksei un pozitīvas darba vides veidošanai. Ar tiem tiek strādāts analizējot, reflektējot, un tādejādi stresoru ietekme tiek mazināta uz organismu un organizācijas kultūru kopumā.
Izmanto supervīziju savas veselības uzturēšanai un slimību novēršanai! Supervīzija kā profilakse!
Stāsts par supervīziju
Šoreiz nestāstīšu definīcijas. Šajā laikā, kad ārā viss ir ziedu plaukumā un tiek novākta raža, es pastāstīšu par supervīziju asociējot ar dārzniecību.
Asociē savu darbu ar savu dārzu. Tas nekas, ka varbūt tev tāda nemaz nav.
Kādu tu to redzi?
Koptu. Katram augam ir atvēlēta savu vieta. Nav nezāļu. Zāliens nopļauts. Viss ir mierā un harmonijā. Visapkārt skaitums un veldze. Tu vari droši, bez pārmetumiem sev un atrunām, savu dārzu parādīt citiem. Tu aicini ciemos. Tev patīk tavs dārzs un tas sagādā tev lielu gandarījumu ...
Tomēr, kā jau dabā, parādās kāda nevēlama nezāle - usne, nātre, balanda, gārsa vai virza. Un tas ir tikai normāli, jo tā ir dabā ierakstīts. Katrs meklē savu vietu. Šīs nezāles asociē ar tām lietām, kas ienāk tavā ikdienas darbā un traucē tev baudīt savu darbu, sava darba augļus. Tie ir neskaidri jautājumi, neskaidras vai nepatīkamas situācijas, konflikti, pārslodze, stress, rutīna, apstājusies attīstība vai arī ir krasas pārmaiņas utt., viss, kas tev traucē. Viss, kas tev liek uztraukties, raizēties, dusmoties, neērti justiem, sagādā sāpes vai vilšanos u.c. , un tu sev saki vai tava būtība kliedz: "Es to negribu!"; " Es mīlu savu darbu, bet..." ; "Es vairs nevaru izturēt!"; "Kur es atrodos un kas vispār notiek!" Vai arī tavs darbs vairs tevi neinteresē un tu esi noguris. Tu gribi kaut ko jaunu, bet nezini ko. Tavs tevis lolotais, skaistais dārzs ir aizaudzis. Tas vairs nav tavs dārzs,bet biezoknis, kur nav vairs vietas skaistiem ziediem, kur neveidojas augļi un tu vairs neaicini nevienu ciemos. Tev vairs nav iedvesmas, nav gandarījuma. Un pat protot apkarot nezāles, tu vairs nevēlies to darīt vai arī nezini ar ko sākt.
Un šajā situācijā var palīdzēt profesionāls dārznieks jeb supervizors. Tu vērsies pie šī speciālista pēc atbalsta un dārznieks tev neatsaka. Dārznieks sniedz tev konsultatīvo atbalstu. Kopā tiek izstaigāts un apskatīts tavs dārzs. Dārznieks uzklausa tavas vēlmes, tavu pieredzi. Viņš drošā un cieņpilnā vidē ar toleranci sadzird tevi, sadzird tavu sacīto, sajūt tavas emocijas, precizē tavas patiesās vēlmes. Un jūs kopā meklējiet risinājumus. Tomēr ievēro! Šis dārznieks tavā vietā neko nedarīs. Visi lēmumi un visas darbības būs tev jāveic pašam. Tev pašam būs jāravē, jāmeklē jauni augi, jāstāda un jārūpējas, lai vecie augi atdzīvotos un jaunie augi iedzīvotos.
Kas tad ir vecie augi? Tās ir visas tavas pagātnes pieredzes situācijas, problēmas vai jautājumi, kuri tev neļauj attīstīties. Tās ir visas jūtas, kas tevi urda no iekšienes un neļauj būt harmonijā un mierā ar sevi. Izskatot, izpētot un iemācoties veikt šo veco augu kopšanas instrukciju, kā arī, parūpējoties, lai nezāles vairs netraucē, tu mācies no savas pieredzes. Tu gūsti atbildes, risinājumus un esi sagatavots nākotnei.
Kas tad ir jaunie augi? Tās ir jauniegūtās zināšanas, redzējums, viedoklis, jaunas vērtības, jaunas prasmes. Tā ir citu pieredze, kuru tu vari dzirdēt nodarbībās esot kopā ar citiem, kam arī ir vajadzīgs dārznieka konsultatīvais atbalsts (grupas vai komandas supervīzija) un vari mācīties no tās.
Bet, lai kaut kas mainītos tavā dārzā un tu iegūtu no sava dārza labsajūtu, tu jau zini, ka jaunās iemaņas, zināšanas un prasmes tev jāizmanto rūpējoties par savu dārzu. Viss ir tikai un vienīgi tavos spēkos, tavās rokās, tavās darbībās. Viss ir atkarīgs no tevis.
Un atceries, ka nezāles jau tāpēc ir nezāles, ka cītīgi mēģinās ieviesties tavā dārzā. Tās ir neatlaidīgas, ar dziļām saknēm. Tāpēc sagatavojies darbam. Tas nav vienas dienas vai pat mēneša darbs, tas ir darbs, kamēr vien tu vēlēsies savu dārzu jeb kamēr tev ilgs tavs darba mūžs. Tas ir cikls, tas ir process visa tava darba mūža garumā.
Ko tu no tā visa iegūsi? Tavs dārzs tevi priecēs ar savu skaistumu un sajūtām. Tu ar prieku dosies uz savu dārzu un nezāles vairs tevi netraucēs, tās tiks savlaicīgi izrautas. Tu iemācīsies tās izmantot savā labā, jo arī tām ir ārstnieciskās īpašības. Ciemiņi novērtēs tavu darbu un leposies, pat sekos tavās pēdās. Augi tev pateiks paldies, sniedzot savus augļus. Jeb tev patiks tavs darbs, tu gūsi baudu un labsajūtu to veicot. Tavs darbs būs tavs hobijs. Tavi klienti tev sniegs vislabāko novērtējumu un ieteiks tavu darbu citiem. Katru jaunu situāciju, problēmu vai jautājumu tu uztversi kā mācību un tevi vēl vairāk stimulēs ieguldīt vairāk resursus sevī un savā darbā. Un tu teiksi: "Kā man patīk!" "Es mīlu savu darbu!" Un šajā sacītajā vairs nebūs vietas "..., bet..".
Laipni lūgti "Tava Supervīzija"!
Šeit turpmāk varēsi lasīt aktuālos piedāvājumus, rakstus un viedokļus par supervīziju un tajā apskatāmām ar profesionālo darbību saistītām tēmām.
Pirkumu grozs
Pirkumu grozs ir tukšs.